Sorry, no posts matched your criteria.

Ayça Ayşin Turan: Güvene dayalı ilişkiler tesis etmek isteyen bir insanım

Şimdilerde kariyerine yeni bir sinema filmini eklemeye hazırlanan AyçaAyşin Turan, ilişkide güveni ilk sırada sayıyor ve ekliyor: Güvene dayalı ilişkiler tesis etmek isteyen bir insanım. Sevgi, saygı ve güven olmazsa olmazlarım.

Röportaj: Vildan Uygunoğlu
Fotoğraflar: Deniz Özgün
Styling: Eylem Yıldız
Saç: Rojin Botan
Makyaj: Alev Kaya
Video: Yuşa Ebrar Dursunoğlu
Fotoğrafçı asistanları: Sercan İncesu-Taner Yaman
Styling asistanları: İrem Sönmezer-Zozan Çirik
Mekan: Swissôtel The Bosphorus – Istanbul

Ayça Ayşin Turan… Onunla ilgili ne söylesek az. Uzun süredir sektörde ve yüzü hiç eskimeyen, her yeni projesiyle de heyecanlandıran bir oyuncu. Ayakları yere sağlam basıyor, bu yüzden de başarı onun için kaçınılmaz oluyor. Onun bu katman katman karakterini keşfettikçe her soruda daha yakından tanımak istedik ve 2023’ün son sayısında Ayça Ayşin Turan’la çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Okuduğumuz kadarıyla yakında yeni bir film için kamera karşısına geçiyorsunuz. Serhat Teoman ile başrolü paylaşacağınız filmden bize bahsedebilir misiniz? İzleyiciyi neler bekliyor bu filmde?

Bundan ne kadar bahsedebilirim bilmiyorum ama hem bizim çalışırken eğleneceğimiz hem de seyirciye eğlencesini fazlasıyla yansıtacak bir film olacak diyebilirim.

‘İdil’ nasıl bir karakter? Sete ne zaman çıkıyorsunuz ve film nerede çekilecek?

Siz bu röportajı okurken ben sette olacağım. İdil çok hayatın içinden, çoğu kişinin yakın hissedeceği bir karakter. İdealleri olan, ideallerine ulaşmak için çabalayan, hayat dolu bir kız. Bir yandan da bir retro bitip yenisi başlarken o da bundan nasibini alıyor. (Gülüyor)

Canlandıracağınız karakterlere nasıl hazırlanıyorsunuz? Bir yönteminiz ya da ‘ritüel’ diyebileceğimiz bir şey var mı?

Senaryo üzerinde karakterin tüm sahnelerini, duygu durumunu analiz ederek çalışmayı çok seviyorum. Senaryolarımın üzeri çokça notla doludur. Beni sahneye hazırlaması açısından küçük notlar çok faydalı oluyor. Ve tabi ki senarist ve yönetmenle karakteri enine boyuna konuşup onların hayaliyle, kendi kafamda oluşturduğum karakteri bir düzleme oturtuyorum.

Biraz oyunculuk dışına çıkıp Ayça Ayşin Turan’ı tanımak isteriz. Set saatleri bitince ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Çekimler devam ederken paydos dendiğinde aslında bizlere pek fazla zaman kalmıyor. Genelde eve dönüp ertesi günkü çekim programına göre hazırlık yapıyorum. Repo günlerinde ise haftanın yorgunluğunu atmak için kendime vakit ayırmaya özen gösteriyorum. Set bittiğinde ya da araya girdiğinde mutlaka kısa da olsa tatile çıkarım. Kimi zaman sessiz sakin bir yer, kimi zaman kalabalıkların içinde kaybolup gezebileceğim yerler, o an bana ne iyi gelecekse ona karar verip küçük bir tatil yaparım. Genel hayatımda hep var olan spor, aile ve arkadaşlara ayıramadığım zamanı daha çok ayırmaya çalışıyorum.

Sosyal medya ile aranız nasıl? Hayatının her alanını sosyal medyada yaşayan insanlardan değilsiniz. Her şeyin sosyal medyada yaşandığı bir dönemde özel hayatınızı nasıl koruyorsunuz?

Elimden geldiğince aktif olmaya çalışıyorum. Paylaştıklarım benim için ya iş ya da anı oluyor. Paylaşım yapmadığım zamanlarda da sosyal medyada vakit geçirmeyi severim. Komik reels videoları arkadaşlarına sürekli atanlardanım

Şöhret uzaktan güzel gözükebilse de içinde olanlar bunu daha iyi bilir tabi ki. Milyonlarca insan tarafından tanınıyor olmanın negatif yanları var mı?

Tanınmak, sevilmek çok masalsı bir duygu ve bir o kadar da tehlikeli. Büyüsüne kapıldığında korkutucu bir noktaya da gidebilir. Negatif yanı var tabi ki. Düşünsenize moraliniz çok bozuk, kötü bir haber almışsınız ve hiç beklemediğiniz bir anda kameralar açılıyor. Konuşsan olmuyor, konuşmasan olmuyor. Ben de hala bu dengeyi tutturmaya çabalıyorum.

Zaman zaman ne kadar karamsar bir tablonun içinde olsak da tutunacak bir şeyler buluyoruz… Yeni bir güne başlama motivasyonunuz ne oluyor?

Bugün yeni bir gün, dünden daha güzel olacak. Olmaması için bir sebep yok.

Şimdiye kadar ‘kendim için yaptığım en iyi şey’ diyebildiğiniz şey nedir?

Oyuncu olmak.

Üniversite yıllarınız nasıl geçti? Nasıl bir öğrenciydiniz?

Öğretmen bir babanın kızıyım. Belki de bu yüzde hep iyi bir öğrenciydim. Üniversiteye kadar dersleri hep iyi olan başarılı öğrencilerdendim. Liseyi üçüncülükle bitirip üniversiteye dördüncü olarak girdim. Arada dondurmak zorunda kaldım, daha sonra bitirdim. O dönemde elimde notlarla kantinde, sokakta, saçıma kalem takılı çok an vardır.