Sorry, no posts matched your criteria.

Şimdi retro değil, modern retro zamanı!

Retro, son yıllarda ev dekorasyonunda en çok tercih edilen tarzlardan biri. Şimdilerdeyse modern retro kavramı gündemde. Mat ve parlak renkleri birlikte kullanıyor ya da modern kumaş kaplı koltuklarınıza ahşap ayaklar yakıştırıyorsanız tarzınız “modern retro” olabilir.

Modern stil ile harmanlanmış klasik retro tarzını ev dekorasyonunda kullanmaya hazır mısınız? Geçmiş dönemlere ait dekoratif aksesuarların, renklerin ve tarzların yeni ürünlerde kullanıldığı dekorasyon stiline retro adı veriliyor. Retro artık modern ev dekorasyonunda da tercih edilen en popüler tarzlardan biri haline geldi. Modern retro adı verilen bu yeni tarzı, evdeki eski ve yeni mobilyaların kombinlenmesi şeklinde de yorumlayabiliriz. Türkiye mobilya sektörünün lider markası Kelebek Mobilya tasarımcıları, sizler için bu trendi değerlendirdi.

Pandemi sonrası yenilendik

Evde kaldığımız süre boyunca sürekli görmekten sıkıldığımız mobilyaların renevasyonuyla bu yeni döneme adım atmış olduk. Kimi zaman farklı odalardaki eşyaları birbirine yakıştırdık, kimi zaman da mevcut salon takımını, uyumlu olduğunu düşündüğümüz yepyeni tekli bir koltuk ya da aksesuarla kombinledik. Sadece eskiyle yeniyi değil farklı zevkleri de buluşturarak, zıtlıkların uyumuyla modern retro devrini başlattık.

Modern retronun göstergeleri

Kullandığınız renkler dikkat çekici tonlarda, mobilyaların ahşap parçaları eskitilmiş ve  geçmiş dönem izleri taşıyorsa üstelik aksesuarlarınız da renkli ve parlaksa siz tam bir modern retroseversiniz. Bu yeni akıma ortak olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk hamle renklerle oynamak olmalı. Turuncu, kiremit, hardal, yeşil ve mavi tonlarında seçeceğiniz aksesuarlar ile renkli bir ortam oluşturabilir; minimal ve sade koltuk takımları ile modern bir tarz yakalayabilirsiniz. Yemek masası, TV sehpası gibi göze çarpan parçaları ahşap tonlarda seçmeniz ise tarzınızı destekleyecektir.

Dikkat! Dekorasyon faciası olmasın

Zıtlıkların doğru kombinlendiği ‘’modern retro’’ stili evlerde sıra dışı ve dikkat çekici bir şıklık oluştururken; özensiz ve uyumsuz bir değişim facia ile sonuçlanabilir. Büyük moda markalarında da şu sıralar revaçta olan yıpranmış görünüm sizi retro tarzdan çıkarıp, eski hissi veren, mobilyaları yenilediğinize pişman olacağınız bir ruh haline de sokabilir. Dekorasyondaki en büyük yanlış; yıpranmış döşemelikler, kollukları fazlasıyla aşınmış ahşap kullanmak ya da mat ve canlı renkleri dengesiz bir biçimde kombinlemek olacaktır. Tekstilde olduğu gibi mobilyada da aşırıya kaçan trendler sizi tarzınızdan uzaklaştırabilir.