Sorry, no posts matched your criteria.

Evin süper kahramanı: Hindistan cevizi yağı

Asteriks için güç iksiri, Temel Reis için ıspanak neyse bizim için de Hindistan cevizi yağı o. Son yılların en popüler ‘joker’ malzemesi Hindistan cevizi yağının kullanım alanları “Daha önceleri nerelerdeydin” dedirtiyor.

Hazırlayan: Hüma Kaya

Mutfak ve kişisel bakım dolaplarının süper starı, hem zincir marketlerin, hem organik gıda satıcılarının, hem de kozmetikçilerin ortak kahramanı “Hindistan cevizi yağı” Geleneksel Çin ve Hint tıbbında önemli bir yere, hem beslenmede pek çok şaşırtıcı kullanım alanına sahip.

Metabolizmayı hızlandırıyor

Kontrollü şekilde tüketilen Hindistan cevizi yağı hızlı emilen ve yaktığımız kalori miktarını arttırabilen orta zincirli trigliseritler içeriyor. Yapılan çalışmalar, 15-30 gram orta zincirli trigliserit alınımının 24 saat içinde yakılan trigliserit miktarını ortalama 120 birim arttırdığını gösteriyor. Formunuzu korumak için işe sabah kahvenize bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyerek başlamak son derece lezzetli bir yol.

Yüksek sıcaklıklara dayanıklı

Hindistan cevizi yağı, çok yüksek doymuş yağ asidine sahip. Aslında, yağın yaklaşık %87’si doymuş. Bu özelliği onu kızartma da dahil olmak üzere yüksek ısıda pişirme için en iyi yağlardan biri yapıyor. Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin aksine, yüksek sıcaklıklarda dahi yapılarını koruyorlar.

Ağız sağlığını korur

Hindistan cevizi yağı, ağzınızda diş plağı, diş çürümesi ve diş eti hassasiyetlerine neden olan bakterilere karşı güçlü bir silah olabilir. Yapılan araştırmalar, ağzı 10 dk boyunca Hindistan cevizi yağı ile çalkalayarak gerçekleştirilen “oil pulling” yönteminin bu bakterileri antiseptik bir gargara ile temizlemek kadar etkili şekilde azalttığını gösteriyor.

Cilt tahrişi ve egzamayı rahatlatır

Dermatit ve diğer cilt problemlerinin rahatlatılmasında Hindistan cevizi yağı en az mineral yağ ve endüstriyel nemlendiriciler kadar etkili olabilir. Egzamalı çocuklar üzerinde yapılan bilimsel bir çalışma, Hindistan cevizi yağı uygulayanların %47’sinde önemli ölçüde olumlu gelişmeler gerçekleştiğini gösteriyor. Siz de yatmadan önce vücut nemlendiricisi yerine soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı kullanarak cilt problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Saf Hindistan cevizi yağı, enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda mantara karşı savaşmada da yardımcı olduğu düşünülür. Araştırmacılar, Hindistan cevizi yağının tipik olarak mantar enfeksiyonları için reçete edilen antifungal ilaçlarla benzer etkiler gösterebildiğini söylüyor.

Sağlıklı saçların dostu

Sağlıklı saçlar için güvenilir bir dost olan Hindistan cevizi yağı kuru ve yıpranmış saçlar üzerinde gözle görülür iyileşme sağlayabilir. Şampuanlamadan önce kullanılan Hindistan cevizi yağı, saçtaki protein kaybını önemli ölçüde azaltır. Haftada 2 kez tüm saçınızın kök ve uçlarına uyguladığınız Hindistan cevizi yağını en az 2 saat beklettikten sonra şampuan ile arındırarak maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

Tırnak etlerini iyileştirir

Hindistan cevizi yağı kütikülleri yumuşatma ve iyileştirmede birebirdir. Tırnak etlerinize az miktarda Hindistan cevizi yağı sürerek birkaç dakika masaj yaparak daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilir, manikürünüzün süresini uzatabilirsiniz.