Sorry, no posts matched your criteria.

El yapımı mutluluk: Kurabiye kokulu body butterlar

Hem doğal ve sağlıklı hem gerçekten etkili hem de mis gibi kokan bir ‘body butter’ yapmak sandığınız kadar zor değil. Hemen Hindistan cevizi, shea, kakao yağı üçlüsünü sipariş edin, tarifimi birebir uygulayın ve mis kokulu, yumuşacık cildinizin tadını çıkarın.

Hazırlayan: Hüma Kaya

Soğuk havalarda kuruyan eller, partnerimizi uykudan uyandıran ‘jilet gibi keskin’ topuklar ve erozyonlu toprak gibi çatlayan bacaklar kâbusumuz. Vücudumuzu nemlendirmek için kullandığımız endüstriyel ürünler, -her ne kadar aksini düşünsek de cildimiz tarafından emiliyor ve vücudumuza karışıyor. Üstelik vücut bakımında kullandığımız ürünlerin miktarı yüz ölçümünü göz önünde bulundurursak azımsanamayacak kadar fazla. Hem doğal ve sağlıklı hem gerçekten etkili hem de mis gibi
kokan bir ‘body butter’ yapmak ise mutfakta spagetti yapabilen herkesin üstesinden gelebileceği kadar basit.

MUHTEŞEM ÜÇLÜ: HİNDİSTAN CEVİZİ, SHEA VE KAKAO

Nemlendiriciye katı kıvamını veren, dilimizde ‘yağ’ olarak anılsa da işin ‘butter’ kısmını üstlenen Hindistan cevizi, shea ve kakao yağlarını seçmemizin sebebi sadece fiziksel yapısıyla alakalı değil. Son yıllarda hem mutfak hem de banyo dolaplarının demirbaşı olan Hindistan cevizi yağı kuruyan deriyi nemlendirmek konusunda iyi bir dost. Ayrıca cildin su kaybetmesini önlemek, cilt işlevini iyileştirmek, cilt bariyerini güçlendirmek ve iltihap üzerinde etki göstermek gibi işlevlere
sahip. Anti-alerjen ve anti-inflamatuar özellikleri ise bonus. Hindistan cevizi yağına eşlik eden shea yağı da yine anti-inflamatuar özellikleriyle cildi yatıştırmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı oluyor, bu da egzama ile savaşanların onu daha çok sevmesini sağlıyor.

Tadıyla bize mutluluk veren çikolatanın hammaddesi kakao yağı ise vücut kremimizin bir diğer
kahramanı. Muhteşem kokusunu saymazsak, onu en çok tercih edilir kılan özelliği içerdiği zengin yağ asitleri. Cildi nemlendirme, besleme ve esnekliği arttırma yeteneği nedeniyle sıklıkla tercih edilen kakao yağı aynı zamanda ciltteki nemi tutarak cilt bariyerini korumak için de sadık bir yardımcı. Daha önce hamilelik süreci geçirenlerin çok iyi bildiği bir diğer kullanım alanı ise yara izleri ve çatlakların iyileşmesine katkıda bulunması.

Malzemeler:

1/3 su bardağı Hindistan cevizi yağı
1/3 su bardağı shea yağı
1/3 su bardağı kakao yağı
1/3 su bardağı jojoba yağı
2 çay kaşığı ararot tozu
2 damla vanilya uçucu yağı
1 damla tarçın uçucu yağı

Hazırlanışı:

Mis gibi kurabiye kokan vücut nemlendiricinizi yapmak için Hindistan cevizi, shea ve kakao yağlarının benmari usulü eriterek başlayın (mikrodalga fırın zaman darlığı olan durumlarda işinizi kolaylaştırır, ancak yağı yakacak kadar ısıtmamaya özen gösterin). Eriyen yağların içine kıvamı yumuşatırken formülü güçlendiren jojoba yağını ve harika kokmanızı sağlayacak uçucu yağları ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı geniş bir cam kâseye dökün ve buzdolabında yaklaşık 2 saat bekleterek katılaşana kadar soğutun. Karışımınız katılaştıktan sonra el mikseri veya el blenderi yardımıyla karışım köpük kıvamına gelene kadar çırpın. Ararot tozunu ekleyerek çırpmaya devam edin ve karışımı cam bir kavanoza alarak serin bir yerde muhafaza edin. Artık mis kokulu yumuşacık cildinizin tadını çıkartabilir veya sevdiklerinize harika bir yeni yıl hediyesi yapabilirsiniz.