Sorry, no posts matched your criteria.

Çetin Çetintaş: Kendimize giden yolu yürümeden huzurlu ve dengeli biri olamayız

Yoga eğitmeni Çetin Çetintaş “Kendimize giden yolu yürümeden huzurlu ve dengeli olmamız mümkün değil. Çünkü kendi yolumuzu yürümediğimizde, zihnimiz başkalarının yolunda sürüklenmeye başlıyor” diyor.

Yoga felsefesini kitlelerle tanıştırıp uygulama şeklini ve alanını ulaşılabilir bir hale getiren Çetin Çetintaş ile Kioo Retreat Center, hayatın işleyişi ve kendini bulma yolculuğu üzerine sohbet gerçekleştirdik.

Yoga ile ilk tanıştığınızda böyle bir noktaya ulaşmak aklınızdan geçmiş miydi?
Uzakdoğu’ya yogada derinleşmek için gittiğimde, aklımda olan tek şey kendi yolculuğumdu. Tüm bu yolculuğa kendim için çıktım. Aklımda bırakın yogayı çok büyük kitlelere ulaştırmayı, yogayı anlatmak, öğretmek dahi yoktu… Süreç içerisinde yoga bana iyi geldikçe, beni dönüştürdükçe, etrafımdaki insanların bunu fark edip, öğrenmeyi talep etmeleriyle anlatmaya, öğretmeye başladım.

NE MUTLU Kİ MİLYONLARA İYİ GELDİ

Birçok insan sizin pratiklerinizi uyguluyor, kitaplarınızı okuyor, Satsanglarınızı dinliyor. Birilerine iyi gelmek nasıl bir his?
Elimde olanı, geçtiğim yolu, öğrendiklerimi paylaşmaya başladığım ilk gün demiştim ki “Bir kişiye bile faydam olsa paylaşmaya devam edeceğim”. Ne mutlu ki milyonlara iyi geldi. Ne mutlu ki milyonlarca kişiyle aynı yolda buluştuk; kendimize giden yolda… Kendimize giden bu yolu yürümeden huzurlu ve dengeli olmamız mümkün değil. Çünkü biz kendi yolumuzu yürümediğimizde, zihnimiz bizi başkalarının yolunda sürüklemeye başlıyor. Günün sonunda içine ait hissetmediğimiz bir hayatın ortasında kendimizi buluyoruz. Yoga pratiklerini uygulayan insanlar sadece kendi hayatlarını dönüştürmüyorlar, toplumu da dönüştürüyorlar.

HERKES BİR İŞİN UCUNDAN TUTUYOR

Kioo Retreat Center, bu alandaki öncü merkezlerden biri oldu. Buradaki yaşam son derece merak konusu. Eğitmenler, öğrenciler hep birlikte kalabalık bir aile gibi yaşıyorsunuz. Burada hayatın işleyişi nasıl ilerliyor?

Buradaki herkes 7/24 kendini anlamak, kendini tanımak ve farkındalığını artırmak için pratikler yapıyor. Her yoginin kendi kişisel pratikleri olduğu gibi hep birlikte de her gün pratikler yapıyoruz. Sabah birlikte meditasyona oturmak, öğlen hep birlikte asana pratiği yapmak, aramızdaki bağları çok güçlü tutuyor. Burada herkesin görevleri var ve herkes bir işin ucundan tutarak buranın işleyişine katkıda bulunuyor. Kioo Retreat Center müthiş dönüştürücü bir alan. Denge, dışarıda olanlarla sağlanan bir şey değil. Denge bizim kendimizle ve yaşamla kurduğumuz ilişkinin bir sonucu. Açıkçası burada dengeyi sağlamak çok da zor değil. Ne de olsa 7/24 pratik yapan insanlarla bir aradayız. Dolayısıyla birbirini suçlayan, şikayet eden, birbirinin eksiğini arayan bir topluluk değil, tam tersine, sorumluluk alan, dönüp kendine bakan, karşısındakine nasıl destek olabileceğiyle ilgilenen bir toplulukla beraberim…