Sorry, no posts matched your criteria.

Çay bahçesinde doğan keratin markası: NativeBase

Şeyda ve Gürkan Akdoğan çiftinin nişanlıyken buluştukları çay bahçesinde aile bütçesine katkı olsun diye kurdukları keratin markası NativeBase, bugün Türkiye’deki 15 bin kuaför salonunda kullanılıyor

NativeBase… Keratin denilince Türkiye’de akla ilk gelen markalardan. 2016 yılında Şeyda ve Gürkan Akdoğan çifti tarafından kuruldu. Çift henüz nişanlı iken her akşam buluştukları çay bahçesinde aile bütçesine katkısı olur diyerek yurtdışından getirdikleri 16 kutu keratinle başladı NativeBase’in markalaşma süreci. Getirdikleri keratini olduğu gibi kuaförlere satmak yerine, üzerine kendi markalarını koyan çift, bugün kendi formülleriyle ürettirdikleri keratinleri Türkiye geneline yayılmış 15 bin kuaföre pazarlıyor.

Altı yıl önce iki kişi ile başlayan yolculuk bugün 20 kişilik bir ekibe dönüşmüş durumda. Ayrıca NativeBase’in Türkiye çapında 8 ana bayisi bulunuyor. NativeBase’e sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok ülkesinden talep yağıyor. Türkiye’den keratin ihraç eden ilk marka da NativeBase. Fransa, Azerbaycan, Almanya ve Arnavutluk’ta NativeBase bayileri var. Kısa zamanda İngiltere’de de bayilik açılması hedefleniyor. Ürünlerini Avrupa’nın bütün ülkelerine ihraç ediyorlar. Talep sadece Avrupa’daki kuaförlerden değil, ABD, Cezayir, Tunus, Lübnan ve İran’daki kuaförlerden de geliyor. Bu ülkelere de düzenli olarak ürün gönderiliyor.

Ürünü kullanan da kullanmayan da memnun(!)

NativeBase, Türkiye keratin pazarında en tanınmış marka olarak öne çıkıyor. Ürünü kullanan kuaförlerin yüzde 99’u NativeBase’den memnun. Şeyda Akdoğan, “Kullanmayanlar da memnun. Öyle ki; başka marka keratin kullanmasına rağmen salonlarında NativeBase keratin kullandığını söyleyen kuaför sayısı da az değil. Gelen şikayetleri değerlendirirken bu durumu fark ettik. Şöyle ki; ‘Kuaförüm NativeBase keratin kullanıyor ama hiç memnun kalmadım’ diye bir şikayet aldık. Şikayet edilen kuaföre baktığımızda bizden ürün almadığını tespit ettik. Başka bir marka keratin kullanmasına rağmen müşterilerine sunarken NativeBase olduğunu söylüyormuş. Hoşumuza gitmedi de değil. Ancak markanın güvenirliği için bu tür olaylara karşı hukuk mücadelesi veriyoruz” dedi.

Yüzde 60 büyüyecek

NativeBase markası, Akdoğan çiftinin sahip olduğu Mutak Kozmetik çatısı altında faaliyet gösteriyor. Mutak Kozmetik, keratinin yanı sıra şampuan, saç bakım ve makyaj ürünleri de üretiyor. Şirket şimdi de saç boyası üretmek üzere harekete geçti. Pandemi nedeniyle kuaförlerin uzun süre kapalı kalması sonucu sıkıntılı günler geçirdiklerini belirten Şeyda Akdoğan, “Bu süreçte küçülmek zorunda kaldık. Ancak şimdi hedeflerimizi büyütüyoruz. Bu yıl için yüzde 40 civarında bir büyüme hedefimiz var. Saç boyasının da devreye girmesiyle birlikte büyümemizin yüzde 60’a ulaşacağını öngörüyoruz. 20 kişilik ekibimizi de 28’e çıkartmak arzusundayız” dedi.

Her yıl çift haneli büyümelerle yola devam etmek istediklerini belirten Akdoğan, “Bazı yıllar üç haneli büyüme rakamlarına ulaşmak arzusundayız. Orta vadedeki hedefimiz ise bir Unicorn olmak” diyerek sözlerini tamamladı.