Sorry, no posts matched your criteria.

adidas, Move For The Planet’in ikinci yılını duyurdu

adidas kolektif hareketi kullanarak kolektif etki yaratmayı hedefleyen küresel girişimi Move For The Planet’in geri dönüşünü duyuruyor.

adidas, dünya genelinde her seviyedeki tüm sporcuları; sıcak dalgalarından, sel baskınlarından ve diğer aşırı hava koşullarından etkilenen alanlardaki projeler için para toplamak amacıyla çeşitli spor dallarında fiziksel aktivitelerini takip etmeye çağırıyor.

Ekstrem hava koşullarının mahalle sahalarından küresel spor mekanlarına kadar insanların spor yapma alanları üzerinde artan bir etkisi var. İstatistiklerde, 2050 yılına kadar İngiliz futbol ligi takımlarının stadyumlarının neredeyse dörtte birinin (92’nin 23’ü) yılda bir kısmen veya tamamen sel baskınına uğraması öngörülüyor. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir başka kapsamlı araştırma ise, eski Kış Olimpiyatları ev sahibi şehirlerinin yaklaşık yarısının aynı zaman diliminde gelecekteki oyunlara ev sahipliği yapamayacağını belirtiyor.

2023 yılında, Move For The Planet’a bir milyondan fazla insan katkı sağladı.  Aktivitelerde kaydedilen dakikalar açısından önde gelen branşlar arasında koşu (%63,1), yürüyüş (%17,9) ve bisiklet sürme (%9,2) yer aldı. Bu yıl adidas, futbol, kano, ip atlama, halter gibi 100’den fazla sporu içerecek şekilde girişimi genişletiyor.

2024 yılında, 10-22 Mayıs tarihleri arasında adidas Koşu Uygulamasında kaydedilen her on dakikalık hareket için adidas, toplamda 1,5 milyon Euro’ya kadar 1 Euro bağış yapacak. Bu fonlar, sürdürülebilirlik konusunda eğitim ve spor tesislerinin aşırı hava koşullarına karşı daha dirençli hale getirilmesi gibi projelerde değişiklikler yaratmaya yardımcı olmak için kullanılacak.

adidas’taki Küresel Amaç Pazarlama Kıdemli Direktörü Ashley Czarnowski şunları söyledi: ‘Move for The Planet’in ilk yılında dünya çapında bir milyondan fazla insanı bir araya getiren başarısının üzerine inşa etmekten heyecan duyuyoruz. Bu yıl insanlar, 100’den fazla spor dalında hareketlerini kaydedebilecek ve programın etkisini yeni bir projeyle girişimleri içerecek şekilde genişletiyoruz. Köklerde yer almak veya en üst seviyede yarışmak fark etmeksizin, hepimizin oynadığımız yerlere dair derin bir bağlantısı var. Birlikte, küresel bir spor topluluğu olarak, bazı yerlere yardım etmek için spor tesislerini aşırı hava koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirerek ve sürdürülebilirlik konusunda eğitim vererek birleşebiliriz.’ Common Goal, spor aracılığıyla toplumu daha sürdürülebilir ve adil bir geleceğe doğru yönlendirmeyi amaçlayan küresel bir etki hareketidir. Topluluk örgütlerini, sporcuları, kulüpleri, markaları ve diğer paydaşları insanlarımızın ve gezegenimizin refahı için iş birliği yapmak amacıyla bir araya getiriyor.

Common Goal’daki Kıdemli Etki Sponsorluk Müdürü Olivia Baston-Pitt şunları söyledi: ‘Move For The Planet girişiminin ikinci yılı için çok heyecanlıyız. Geçen yılın başarısı, sporun erişilebilirliğini, bu ayrıcalığa sahip olmayan bireyler için artırabilmemizi sağladı. Örneğin, San Pedro Xalostoc, Meksika’daki Cancha Violeta spor alanını ele alalım; burada, yeni bir çoklu spor sahasının kurulumunu ve komşu çim saha ve bahçe için su toplayan bir drenaj programını destekledik. Common Goal’un yanı sıra, adidas da UN Climate Change – Sports for Climate Action’ı destekleyerek spor ve kalkınma alanında faaliyet gösteren spor ve STK’lar için bir dizi eğitim modülü geliştirmeye katkıda bulunacak. UN Climate Change, iklim değişikliği tehdidine küresel yanıtı desteklemekle görevli Birleşmiş Milletler kuruluşudur. Ortaklık, sporu iklimle ilgili konular ve sürdürülebilir uygulamalar hakkında toplulukları eğitmek ve etkilemek için kullanmayı merkeze alıyor. Move For The Planet tarafından oluşturulan fonlar, halka açık erişilebilir eğitim materyalleri oluşturmak ve aynı zamanda STK ağları ve diğer organizasyonlarla eğitim oturumları düzenlemek için kullanılacak; böylelikle bu kuruluşlar, sporun geleceği için hizmet veren toplulukları dönüştürebilecekler.